[Przyznać się, kto oglądał?]: “Dinotopia”

Dla tych, którzy nie kojarzą, “Dinotopia” to mini serial z lat dwutysięcznych o tajemniczej wyspie, gdzie ludzie żyją w całkowitej harmonii z gadającymi, inteligentnymi dinozaurami. Wyglądał trochę, jakby akcja “Jurrasic Parku” rozgrywała się w pałacu królowej Amidali z “Gwiezdnych Wojen”. W produkcji wystąpili m.in. David Thewlis (profesor Lupin z serii o Harrym Potterze), Wentworth Miller (który kilka lat później został gwiazdą serialu “Prison Break”) czy Jim Carter (pan Carson z “Downton Abbey”).

Fragment plakatu promującego serial “Dinotopia”

Szczerze mówiąc niewiele pamiętam z “Dinotopii”, ale muszę powiedzieć, że niezależnie od tego, jaką to właściwie miało fabułę, te gadające dinozaury spacerujące po antycznym, śródziemnomorskim mieście na ukrytej przed światem wyspie to jest wizja absolutnie odjechana!

Dodatkowo w toku internetowo-wikipedycznej wyprawy w głąb mojego dzieciństwa odkryłem, że serial był adaptacją serii ilustrowanych książek autorstwa malarza Jamesa Gurney’a. Klimat jego obrazów przywodzi na myśl takich artystów, jak Henryk Siemiradzki czy John William Godward. Tylko, że z dinozaurami. I to jest jeszcze bardziej odjechane! A przy tym naprawdę piękne.

James Gurney, Ilustracja z okładki książki “Dinotopia”

Dzieła Gurney’a można znaleźć na jego stronie. Artysta jest także aktywny na Instagramie.

Jedna z ilustracji z książki “Dinotopia” Jamesa Gurney’a

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s